pred otvorením gastro prevádzkyOtvorenie reštaurácie   –   ako začať

Podnikanie v gastronómii je pre svoju mnohostrannosť a silnú konkurenciu veľmi náročné. Majiteľ reštaurácie to naozaj nemá jednoduché. Vlastniť alebo prevádzkovať reštauráciu nie je iba o varení, potrebné sú i ďalšie zručnosti. Majiteľ / prevádzkár musí byť dobrým organizátorom, personalistom, zásobovačom, plánovačom, analytikom, obchodníkom, marketérom, častokrát i technikom ale aj zručným pomocníkom v kuchyni,…

Ak potrebujete rýchle riešenie konkrétneho problému či krátku konzultáciu k vášmu projektu, ušetrite si čas a zavolajte hneď na tel.: +421 910 972 501.

Nezriedka majitelia a prevádzkovatelia reštaurácií (či iných gastro-prevádzok) podceňujú obchodné znalosti, plánovanie, organizáciu práce a iné dôležité (i keď menej zaujímavé) záležitosti.  Viac ako rešpektovanie dôležitých faktov a zákonitostí tohto biznisu prevládajú rozhodnutia založené na emóciách a intuícii. Dôsledkom je potom štatistika, ktorá hovorí o tom, že do 3 rokov od otvorenia krachuje väčšina reštaurácií – a táto štatistika platí celosvetovo, nielen na Slovensku.

Dobrá správa je, že ak to so svojím nasadením – osobným nasadením – v gastronómii myslíte vážne, tak si VOPRED premyslíte množstvo vecí, ktoré konkurencia zanedbala, podcenila alebo jednoducho nevzala do úvahy. Vaša dôkladná príprava a zavedenie systému od začiatku je polovica vášho úspechu, prinesie vám obrovský náskok pred konkurentmi aj keby ste si otvorili podnik rovno vo vedľajších dverách 🙂 .

Ak už máte fungujúci podnik, nič nie je stratené, začať zavádzať opatrenia na efektívnejšie využívanie svojich zdrojov nie je nikdy neskoro 🙂

Všetkým budúcim gastro podnikateľom ponúkame aspoň malú pomôcku – orientačný zoznam základných činností, ktoré vás čakajú predtým, ako otvoríte dvere prvým zákazníkom:

 • Séria administratívnych činností – na internete nájdete množstvo rád a informácií pre začínajúcich gastro podnikateľov, najlepšie je však konzultovať priamo na všetkých dotknutých úradoch, kde vám podajú aktuálne a presné informácie pre vašu konkrétnu situáciu. Určite to bude živnostenský úrad, daňový úrad, poisťovne, miestny/mestský úrad kvôli zriadeniu prevádzkárne, hygiena (úrad verejného zdravotníctva) a pod. – je toho dosť, ale zvládnuť sa to dá 🙂

 

 • Fáza plánovania – zahŕňa vypracovanie aspoň základného biznis plánu, v ktorom si načrtnete predpokladané prevádzkové náklady a výnosy budúcej prevádzky, ale aj výšku počiatočnej jednorazovej investície (stavebné úpravy, gastro zariadenia) a zdroje financovania. Pri tvorbe plánu nezabudnite ani na prieskum trhu a konkurencie. Plánovanie si vyžaduje veľa času a energie, avšak budete mať svoj biznis skutočne pod kontrolou.

 

 • Fáza konkrétneho návrhu / projektu prevádzky – tu už budete potrebovať externého odborníka, ktorý vám do konkrétneho priestoru osadí potrebné zariadenia tak, aby zodpovedali konceptu a plánu vašej prevádzky, no zároveň optimalizovali procesy v kuchyni a zvyšovali efektivitu prevádzky. Je výhodou, keď je v tejto fáze prítomný kľúčový personál – t.j. prevádzkár reštaurácie a šéfkuchár.

  S projektom vám radi pomôžeme – viac informácií sa dozviete na tomto odkaze. Projekt si dáte posúdiť hygiene na schválenie a zároveň slúži profesistom – elektro, voda, plyn – je podkladom na privedenie inžinierskych sietí.

 

 • Stavebné úpravy – ak sú potrebné / úprava existujúceho priestoru pre potreby gastro – prevádzky.

DÔLEŽITÉ: Prosím všimnite si, že stavebné úpravy prichádzajú až PO odsúhlasení projektu kuchyne (akékoľvek NÁSLEDNÉ úpravy priestoru / sietí ap. sú totižto VÝRAZNE DRAHŠIE – nehovoriac o tom, že okrem priamych nákladov vám tiež vzniká ušlý zisk z titulu oneskoreného otvorenia prevádzky).

 

 • Dodávka a inštalácia gastrozariadení  – na tomto odkaze – tu je skutočne dôležité vybrať si dobrého dodávateľa. Overte si, či dodáva slušné a spoľahlivé technológie, veľa sa pýtajte, aby ste mali dostatok informácií a zároveň zistili, či je dodávateľ dostatočne kompetentný. Tiež sa zaujímajte o to, ako vie zabezpečiť odbornú montáž a zároveň kvalifikovaný a promptný záručný i pozáručný servis. Pozrite tiež naše SLUŽBY – kliknite sem.

 

 • Dodávatelia surovín a spotrebného materiálu – tiež si dajte záležať na výbere. Oslovte viacero potenciálnych dodávateľov a vyskúšajte ich, či vám dokážu dodať tovar promptne a zároveň v potrebnej kvalite, prijateľnej cene a potrebnom množstve.

 

 • Zaškolenie personálu
  • z hľadiska vášho konceptu, vašich predstáv – t.j. pochopenie firemnej kultúry vašej prevádzky,
  • ale aj zaškolenie personálu kuchyne na prácu s gastrozariadeniami a ich pravidelnú údržbu (pri dodávke zariadení ponúkame v cene dodávky).
  • školenia na zvýšenie efektívnosti celej prevádzky – nami ponúkané školenia na tomto odkaze.

 

 • Skúšobná prevádzka – čo sa týka kuchyne, dodávateľ má povinnosť vyskúšať všetky nainštalované zariadenia, aby boli plne funkčné a pripravené na používanie. Ak využijete naše školenia, absolvujeme plnú skúšobnú prevádzku vrámci nich.

 

 • Marketing – bohužiaľ, často sa rieši až za pochodu a dávno po otvorení, zatiaľčo vysoko účinný môže byť ešte PRED otvorením. Web i sociálne siete môžu zdarma propagovať váš budúci biznis – správnym dávkovaním vhodných informácií vzbudíte zvedavosť a očakávania zákazníkov. Navnadíte ich tak, že sa nebudú vedieť dočkať, kým otvoríte 🙂 Taktiež je užitočné, ak budete myslieť aspoň na krátkodobý marketingový plán (2-3 roky), kde si stanovíte marketingovú stratégiu a s tým súvisiace náklady na marketing (nezabudnite zahrnúť do vášho celkového biznis plánu). Pre ďalšie info sledujte náš blog – časť Marketing.

V prípade záujmu o konzultáciu ohľadne vášho konceptu a plánu gastro prevádzky vyplňte prosím doleuvedený formulár so základnými informáciami o type zamýšľanej prevádzky, jej zameraní, prípadne lokalite. Ozveme sa vám podľa možnosti do 24 hod., dohodneme stretnutie / konzultáciu ZDARMA a ďalší postup v prípade, že sa rozhodnete nám zveriť i vypracovanie projektu kuchyne a priľahlých priestorov.

Ak vám ale vyhovuje lepšie, kľudne rovno zavolajte – aj počas víkendov, sviatkov, či večerných hodín na tel.: +421 910 972 501. Radi vám pomôžeme s návrhom, na základe ktorého vypracujeme projekt pre hygienu. Ten bude zároveň slúžiť ako podklad na privedenie inžinierskych sietí (voda, plyn, elektro). Tešíme sa na spoluprácu!

Áno, mám v pláne otvoriť reštauráciu / inú gastro prevádzku a mám záujem o konzultáciu ZDARMA ohľadne jej konceptu a zamerania a následného vypracovania projektu

Kontaktujte nás

Ak máte otázky, radi Vám na ne odpovieme.

Nečitateľné? Zmeňte text. captcha txt

Začnite písať a stlačte ENTER na vyhľadávanie...