Montáž a údržba digestorov v gastro prevádzke

Aby digestory plnili svoju funkciu a zabezpečovali príjemnú a hygienickú klímu v kuchyni, je potrebné dodržať niekoľko zásad pri ich montáži a následne údržbe:

MONTÁŽ

Pri montáži digestoru je nutné zohľadniť

 1. kapacitu, schopnosť a vhodnosť vzduchotechnického potrubia, na ktoré digestor napájame
 2. nosnosť stien / stropu a spôsob zavesenia samotného digestora.

Ad 1. V praxi to znamená asi toľko, že ešte v štádiu projektu – a najlepšie PRED podpisom nájomnej zmluvy na priestor pre vašu prevádzku – skúste získať čo najviac informácií o prípadnom existujúcom vzduchotechnickom potrubí v objekte, o jeho účinnosti, vhodnosti pre gastro prevádzku a možnosti napojiť sa naň s gastro digestorom.

Vo všeobecnosti platí, že v objektoch s obytnými jednotkami je nutné vyviesť výfukové potrubia až na strechu, aby sa nezanášali pachy do bytov. Častým problémom je vzduchotechnika v starších objektoch, objektoch chránených pamiatkármi ap. Prosím zistite si čo najviac informácií, aby ste sa vyhli problémom s obyvateľmi, hygienou a v konečnom dôsledku ušetrili vysoké náklady. Tie by vám mohli vzniknúť pri úprave súčasných nevyhovujúcich vzduchotechnických potrubí alebo pri zabezpečení úplne nových a niekedy neštandardných vzduchotechnických riešení.

Avšak nielen pri starých objektoch bývajú problémy so zavedenou vzduchotechnikou. Aj u novostavby sa vám môže stať, že vzduchotechnické potrubie na napojenie digestora síce prítomné je, no nie je vyvedené ani na fasádu domu ani na strechu, ale provizórnym spôsobom niekam medzi steny, múry, do spoločnej šachty a pod. Je povinnosťou majiteľa objektu vás informovať o všetkých týchto skutočnostiach vopred, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.

Ad 2. Každý digestor má svoju váhu a musí byť patrične upevnený na stenu či strop. Prosím zohľadnite aj tento aspekt pri plánovaní a návrhoch kuchyne. Ak má byť digestor upevnený na stenu, musí byť dostatočne pevná, ak má byť zavesený pod stropom, treba myslieť minimálne na 2 veci:

 • Dostatočný priestor pod stropom – digestory majú väčšinou otvor hore. Naň napájame potrubie, ktoré si vyžaduje miesto (potrebujete min. 50 cm medzi stropom a digestorom – kvôli ohybu potrubia – napr. 90º kolena priemeru 250 mm).
 • Ak máte v pláne inštalovať stropné kazetové podhľady, príp. inak zakryť strop, prosím myslite pri tom na prípravu bodov (závitové tyče, resp. háky), na ktoré sa zavesí digestor, v opačnom prípade si montáž zbytočne skomplikujete a predražíte.

Okrem vyššie uvedeného:

 • V prípade odtiahnutia znečisteného vzduchu na fasádu dajte pozor na umiestnenie výfuku – ak je v blízkosti napr. vetracieho okna, ľahko sa Vám môže stať, že si pachy natiahnete späť. Odťahom znečisteného vzduchu sa totižto v kuchyni vytvára podtlak a cez okná a dvere – v prípade ak nemáte prívod čerstvého vzduchu osobitným potrubím – sa nasáva (čerstvý) vzduch do kuchyne.
 • Skúste porozmýšľať ešte v štádiu riešenia projektu, či je možnosť umiestniť motor digestora (digestorov) mimo kuchyne. S týmto riešením nie sú spojené žiadne dodatočné vysoké náklady, no komfort pri práci v kuchyni je neporovnateľný s riešením, keď sú motory umiestnené v tele digestora (čiže v kuchyni). Nezriedka potom kuchári kvôli hlučnosti digestory vypínajú a teda sú tam úplne zbytočné.

Radi vám pomôžeme pri návrhu riešenia vašej kuchyne – kliknite na tento odkaz.

Mám záujem o digestor

 

ÚDRŽBA

Pokiaľ ide o údržbu digestorov, stačí veľmi jednoduchý, no pravidelný systém čistenia tukových filtrov digestora. Minimálne 1x týždenne (alebo podľa potreby – závisí na prevádzke) nechať kazety tukových filtrov digestorov odmočiť a umyť v silnejšom odmasťovacom roztoku (prípravok na čistenie rúr, konvektomatov ap.). Následne ich môžete umyť v umývačke riadu.

Pravidelným čistením tukových filtrov zabránite usadzovaniu tukov na lopatkách motora, na stenách vzduchotechnického potrubia ap. Výrazne zvýšite účinnosť zariadení a ich životnosť.

Ak máte záujem o digestor do vašej gastro prevádzky, kliknite na odkaz nižšie a vyplňte formulár, prípadne nám zavolajte na +421 910 972 501, alebo pošlite mail (hajzok@gastroonline.sk). Radi si s Vami prejdeme možnosti riešenia odťahu pár a pachov vo vašej kuchyni, navrhneme vhodný typ digestora a pomôžeme aj s financovaním.

Mám záujem o digestor
Odporúčané články
 • Eduard Csudai
  Odpovedať

  Dobry den, chcel by som sa opytat, ci robite aj opravu digestorov.

  Dakujem a ostavam s pozdravom

  Eduard Csudai

  • danak
   Odpovedať

   Dobrý deň,
   ďakujeme za dopyt. Vždy záleží od danej situácie. Bude fajn, ak nám doplníte informácie o vašej prevádzke a aktuálnej situácii + povahe vzduchotechnického problému – môže byť na príčine nielen digestor, ale napr. motor/odťah/potrubie. Kľudne píšte na ivan.hajzok@gst.sk alebo volajte 0910972501 a môžeme sa na to bližšie pozrieť. Tiež by pomohla prípadná fotografia z prevádzky, ak máte k dispozícii. Príjemný deň.

Nechajte odkaz

*

Kontaktujte nás

Ak máte otázky, radi Vám na ne odpovieme.

Nečitateľné? Zmeňte text. captcha txt

Začnite písať a stlačte ENTER na vyhľadávanie...