Na čo slúži plán prevádzky

 v kategórii 2) Návrh prevádzky, projekt, výber technológií, PRED OTVORENÍM GASTRO PREVÁDZKY, PREVÁDZKA, Tipy a postrehy

Všeobecne rozšírená prax v našich končinách –

máme pre reštauráciu vyhliadnutý NEJAKÝ priestor (načo prieskum, ak je priestor lacný – povedia si mnohí), do priestoru napasujeme štandardne zopár zariadení pre kuchyňu a bar, zo služieb si zaplatíme nanajvýš architekta (veď nech to dobre vyzerá), zbúchame menu, dáme dokopy personál a môžeme otvárať.

Nuž, aj toto je cesta – síce cez Paríž do Vrbového (a nakoniec skončíme v Zázrivej), no nie je to ani zďaleka to, kam by to podnikatelia v gastronómii chceli dotiahnuť. Práve preto neustále zdôrazňujem kvalitnú a zodpovednú prípravu, ktorej súčasťou je

[box type=”info”] prieskum trhu a konkurencie, z toho vyplývajúci

koncept, na základe konceptu

voľba vhodnej lokality a priestoru pre reštauráciu (alebo bar, či inú gastro-prevádzku) a pre konkrétny priestor

tzv. plán prevádzky (prevádzkových činností). [/box]

Až v tomto momente je vhodné osloviť dodávateľov technológií, pretože už máme jasnú predstavu, čo, pre koho, koľko, kde a za akých podmienok ideme vyrábať. Bohužiaľ sa u nás najčastejšie stretávam s prípadmi (česť výnimkám, samozrejme), kedy dodávatelia technológií navrhnú rozmiestnenie technológií bez detailnej znalosti konceptu (maximálne sa spýtajú na typ jedál a počet porcií pripravovaných denne). Je síce navrhnutá podľa hygienických požiadaviek HACCP  (1 drez pre každý druh prípravy surovín +1 na umývanie rúk + 1dvojdrez na umývanie kuchynského riadu apod.), čo je úplne v poriadku, avšak pre úspešnú a ziskovú reštauráciu to ani zďaleka nestačí.

Výsledkom snaženia v tomto kroku by mala byť efektívna, plne funkčná kuchyňa, zohľadňujúca každý prevádzkový detail a slúžiaca zvolenému konceptu niekoľko rokov.

Ako som už vyššie spomínal, dôležitým prvkom tejto vašej „cestovnej mapy“ bude Plán prevádzky. Neľakajte sa, nepôjde o žiadny 200-stranový teoretický traktát.

Je to životne dôležitý dokument obsahujúci jasný a podrobný popis  kritických bodov vášho konceptu (všetkých prevádzkových činností) a plán, ako ich chcete v praxi uskutočniť (stupeň podrobnosti je na vás – avšak čokoľvek jednoduché je lepšie ako nič).

Navyše ak budete jednotlivé kritické body plánu dávať na papier, začnú sa vám javiť v súvislostiach a zbadáte, ako prevádzkové požiadavky zásadne ovplyvňujú priestorové riešenie celej reštaurácie.

V ďalšom článku rozoberiem plán prevádzky podrobnejšie.

[box type=”warning”] Ak máte záujem o vypracovanie konceptu, plánu prevádzky, návrhu rozmiestnenia technológií, alebo aj o audit už vypracovaného projektu, dajte vedieť telefonicky (0910/972501) alebo mailom (ivan.hajzok@gst.sk , prípadne hajzok@gastroonline.sk ) a dohodneme si stretnutie. Viac hláv, viac rozumu! 🙂 [/box]
foto: Zurich/Flickr.com
Odporúčané články

Nechajte odkaz

*

Kontaktujte nás

Ak máte otázky, radi Vám na ne odpovieme.

Nečitateľné? Zmeňte text. captcha txt

Začnite písať a stlačte ENTER na vyhľadávanie...