Dôležité priestory „za oponou“

 v kategórii 2) Návrh prevádzky, projekt, výber technológií, PRED OTVORENÍM GASTRO PREVÁDZKY, PREVÁDZKA, Tipy a postrehy

Priestoru na príjem tovaru a skladovacím priestorom sa často nedostane pozornosti, akú si zaslúžia. V tom prípade vám tadiaľ môže utekať veľké množstvo „centov“.

Na vyčlenenie dostatočného miesta pre túto, na prvý pohľad nezaujímavú časť prevádzky, je však dobré myslieť vopred, inak sa vám bude tovar hromadiť pri stene na úzkych chodbách alebo pri zadných dverách. Toto všetko doslova vyzýva „dlhoprstých“ k akcii.

Ďalším dôvodom na venovanie vyššej pozornosti takzvaným neproduktívnym priestorom je, že zásadný vplyv na ziskovosť majú okrem iného pravidelné inventúry. Tie sa dajú zodpovedne vykonávať iba v priestoroch na to vytvorených, keďže pravidelné prevažovanie a prepočítavanie si vyžadujú jednak miesto a jednak poriadok/systém v sklade.

Dodávatelia sa tiež musia dostať  na miesto so svojimi vozíkmi a rudlami. Preto čo najmenej schodov, najlepšie rovný prístup bez prahov, prípadne rampu. Šírka priechodov by mala byť minimálne 90 cm.

Priestorom príjmu vychádza tiež opačným smerom odpad a prázdne obaly – ďalší z faktorov na zvýšenie ostražitosti v tejto časti.

Takže koľko priestoru vyčleniť na príjem tovaru?  Neexistuje zázračný vzorec na výpočet, existuje len návod na vytvorenie plánu prevádzky, kde sú zahrnuté i činnosti príjmu, skladovania a odpadové hospodárstvo. Výsledky analýzy týchto činností a pohybov v prevádzke potom určia optimálny priestor pre príjem a skladovanie tovaru.

Čo sa týka skladovania,  vyjasnite si potrebné typy priestorov: suché a konzervované suroviny, chladiaci box, mrazničky (alebo tiež box?), nápoje, pivo, víno, saponáty a chemikálie a pod.

Vychádzajúc z vášho konceptu skúste odhadnúť množstvo skladovaného tovaru pre suchý i chladený (či mrazený) sklad. Lepšie trochu predimenzovať, ako riešiť tento problém o pár rokov, keď sa koncept ujme a bude treba riešiť tento problém opäť, avšak počas prevádzky.

Ak potrebujete poradiť s konceptom či konkrétnym projektom, usporiadaním zariadení, návrhom skladovacích kapacít, kontaktujte nás na č. 0910/972501 alebo mailom na hajzok@gastroonline.sk  – viď časť SLUŽBY.

 
foto: sunday driver/Flickr.com
Odporúčané články

Nechajte odkaz

*

Kontaktujte nás

Ak máte otázky, radi Vám na ne odpovieme.

Nečitateľné? Zmeňte text. captcha txt

Začnite písať a stlačte ENTER na vyhľadávanie...