Čo (napríklad) zohľadniť v projekte
Predpokladajme, že ste vo fáze, kedy už máte hotový konkrétny projekt svojej budúcej prevádzky. Aby ste ho mohli kvalifikovane posúdiť (zatiaľ uvažujeme len prevádzkové hľadisko), potrebujete poznať pár základných zákonitostí, ktoré si pohyb a činnosti v kuchyni (aj bare) vyžadujú. Kto skutočne pozná procesy prebiehajúce v kuchyni, zistí, že niektoré plány sa pri realizácii v praxi ukážu ako nepraktické, nelogické a úplne neefektívne. Nehovoriac o tom, že personál má v neprakticky navrhnutej kuchyni sťaženú prácu, čo sa často podpíše pod kvalitu pripravovaných jedál.
Mnohé plány vyzerajú skvelo na papieri, až kým nezistíte, že napríklad varný blok vám kvôli vopred „nezohľadneným“ prívodom plynu resp. elektriny môže odskočiť až 10 cm vpred a tým vám môže zúžiť pracovnú uličku, na ktorú sú kuchári, a právom, obzvlášť citliví. Nečudo, je to ich hlavný pracovný priestor, kde strávia 8 – 12 hod. denne. Táto by mala byť cca 90 cm široká; v prípade, že tam často pracujú 2 osoby chrbtom k sebe, tak 105 až 120 cm.
Plán sedacej časti tiež často zabúda na potrebu vysunúť stoličku pre pohodlné usadenie hosťa a tým sa stáva celá sedacia kapacita nerealistická. Ak na tieto skutočnosti prídete včas, máte šťastie, ide len o stratený čas.
[box type=”warning”] V prípade, že máte záujem dať si posúdiť vypracovaný projekt gastronomickej prevádzky, neváhajte ma kontaktovať na tel. č. 0910-972501 alebo mailom: ivan.hajzok@gst.sk ; prípadne hajzok@gastroonline.sk [/box]foto: Vilseskogen/Flickr.com