Meníme jedálny lístok

 v kategórii Jedálny lístok, PREVÁDZKA

Univerzálny recept na to, kedy, koľkokrát a ako meniť jedálny lístok v reštaurácii, neexistuje. Dá sa síce riadiť podľa niekoľkých všeobecných pravidiel (napr. meniť jedálny lístok minimálne 2x do roka), no vždy platí – buďte kreatívni! 

Skúste si urobiť inšpiratívne mini-stretnutie s kuchármi, čašníkmi, hoďte “do pľacu” pár tipov na jedlá, ich prezentáciu, formu jedálneho lístka a pod. Nebojte sa zahrnúť do procesu svoj personál. Prichádzajú predsa do kontaktu so zákazníkmi, majú spätnú väzbu. Okrem toho, keď sa budú na tvorbe nového jedálnička podieľať aj oni, utužuje sa ich vzťah k vašej firme. Nebráňte sa konštruktívnej kritike, posunie vás vpred.

Na čo sa pri zmene v jedálnom lístku zamerať: 

  • Obľúbenosť jedál u zákazníkov. Sledujte pravidelne, ktoré jedlá sa predávajú a ktoré nie.
  • Pravidelnú analýzu vášho predaja. Naozaj sa ziskovejšie jedlá predávajú?
  • Zmeny na jedálničku konkurencie, resp. prírastok nového konkurenta
  • Porovnanie – počet zákazníkov a obrat sa oproti predchádzajúcemu obdobiu zvýšil, znížil alebo sa nezmenil?
  • Náklady – zmenili sa dajako niektoré vaše náklady (napr. prevádzkové), ktoré by mohli mať vplyv na vaše ceny jedál?
  • Ceny surovín – sledujte pravidelne, využite dostupnosť a lepšiu cenu sezónnych surovín a zaveďte jedlá z nich do jedálnička.
  • Priemernú výšku vášho účtu – oproti vášmu plánu  sa zvýšila, znížila alebo sa nezmenila?
  • Maržu – je stále na želateľnej úrovni oproti cene surovín? Ak nie, môže to byť spôsobené rôznymi faktormi – krádeže zamestnancov, vyššie gramáže jedál oproti receptúram, vyšší podiel odpadu a pod.

Nemusíte hneď robiť radikálne zmeny, stanovte si priority (či sezónne menu, alebo preferencia kvalitných jedál s vyššou maržou, prípadne nové špeciality kuchyne) a vyhodnocujte efekt zmeny a výsledky predaja pravidelne. Pýtajte si od zákazníkov názor, mnohí vám ho radi povedia, napíšu, či budú zdieľať offline aj online.

Ak máte k tejto téme otázku, či komentár, zanechajte nám ho dole pod článkom, radi vám odpovieme. Ak sa vám páči, čo píšeme – alebo aj nepáči a chcete svoj názor zdieľať s ostatnými členmi komunity, pridajte sa k nám:

foto: Muy Yum

Odporúčané články

Nechajte odkaz

*

Kontaktujte nás

Ak máte otázky, radi Vám na ne odpovieme.

Nečitateľné? Zmeňte text. captcha txt

Začnite písať a stlačte ENTER na vyhľadávanie...