Začíname s návrhom prevádzky

 v kategórii 2) Návrh prevádzky, projekt, výber technológií, PRED OTVORENÍM GASTRO PREVÁDZKY, PREVÁDZKA, Tipy a postrehy

Máte zvolený koncept a náčrt budúceho menu. Od tohto sa odvíjajú ďalšie existenčne dôležité rozhodnutia:

  • rozsah a skladba zariadení v kuchyni a tým aj
  • dimenzovanie kuchynského a skladovacích/manipulačných priestorov a
  • stvárnenie interiéru jedálenskej časti (dizajn, počet miest na sedenie a pod.).

Všetky uvedené skutočnosti súvisia s predpokladaným počtom vydaných jedál denne, ktorý vychádza jednak z celkového konceptu a jednak z biznis plánu tak, aby bol projekt ziskový a dlhodobo udržateľný. Takisto treba uvážiť možné využitie priestoru – napr. pomer kuchynskej a jedálenskej časti, prípadný bar alebo detský kútik resp. akékoľvek dostupné unikum ako súčasť riešenia  (príklad predaj “cez ulicu”) a pod.

Návrh reštaurácie je komplexná téma, mala by to byť tímová práca viacerých špecialistov:

  • konzultanta v gastronómii (prípadne zároveň projektanta kuchyne, baru a pod.)
  • dodávateľa technológií
  • architekta ( s prizvanými špecialistami na interiér, stavebnú a inžiniersku časť, kúrenie a vzduchotechniku a pod.)
  • generálneho dodávateľa – zhotoviteľa stavebných, inžinierskych, kúrenárskych, vzduchotechnických prác a pod.

Samozrejme v ideálnom prípade je výhodné mať poruke  konzultanta od prvého momentu, pri tvorbe konceptu, menu a pod. a ešte pred podpisom nájomnej/kúpnej zmluvy na priestor.

Môže vám byť nápomocný kedykoľvek, ak potrebujete prijať nejaké rozhodnutie v súvislosti s prevádzkou reštaurácie, či baru. Je zameraný viac na to, ako veci fungujú (hlavne v súvislostiach s ostatnými zložkami projektu) než ako vyzerajú.

Investor môže byť príliš zahľadený do svojho riešenia. Nezaujatý pohľad môže do celého procesu vniesť objektívnosť z rôznych uhlov  pohľadu.

To môže byť jeden z dôležitých  faktorov prispievajúcich k budúcej zákazníkovej spokojnosti. Hlavne však k budúcej efektívnosti a ziskovosti prevádzky.

Často si chcú majitelia urobiť všetko sami. Nič proti úspore prostriedkov, avšak investícia do konzultanta vám z dlhodobého hľadiska prinesie oveľa väčšiu úsporu prostriedkov. Návrh jednotlivých častí prevádzky má zásadný vplyv  na budúcu úspešnosť projektu, nesprávne rozhodnutia v tejto fáze sú, ako keď si zle zapnete prvý gombík – už sa dobre nepozapínate.

Ak je ich dôsledkom neefektívna prevádzka, stojí to oveľa viac a trvale, podstatne viac ako jednorazová investícia do niekoľkých cenných a užitočných rád na začiatku projektu.

Na záver – malá rada zadarmo – relatívne malou investíciou do konzultačných služieb môžete získať obrovskú konkurenčnú výhodu. 

Odporúčané články

Nechajte odkaz

*

Kontaktujte nás

Ak máte otázky, radi Vám na ne odpovieme.

Nečitateľné? Zmeňte text. captcha txt

Začnite písať a stlačte ENTER na vyhľadávanie...