Rodí sa návrh kuchyne…

 v kategórii 2) Návrh prevádzky, projekt, výber technológií, PRED OTVORENÍM GASTRO PREVÁDZKY

Koncepcia kuchyne, baru a priľahlých (produkčných) priestorov sú neoddeliteľnou súčasťou celkového návrhu reštaurácie.  Investori väčšinou ako prvého oslovia architekta.

Interiér je samozrejme dôležitý tiež, pretože na pohodu zákazníka pri stolovaní vplývajú rôzne faktory – okrem samotného jedla aj všetko okolo –  porcelán, pohár, doplnky na stole, typ stola, pohodlnosť sedenia, osvetlenie, obsluha, interiér, dekorácie, celková atmosféra a pod.

Avšak motorom, ktorý bude celý koncept udržiavať v otáčkach (A VYTVÁRAŤ ZISK!) bude predovšetkým kuchyňa.

[box] Dobre navrhnutá KUCHYŇA spĺňa prinajmenšom nasledovné:

* maximálne zohľadňuje váš koncept

* je optimálna z hľadiska výkonu a funkčnosti

* obsahuje všetky prvky potrebné na výrobu jedál

* šetrí vaše najväčšie nesurovinové náklady – personálne a prevádzkové

* je nenáročná na obsluhu a údržbu (je stále väčší nedostatok skutočne kvalifikovanej pracovnej sily)

* je flexibilná kapacitne (kvôli budúcemu rastu) a zložením (budúce zmeny v sortimente)

Dôležitým momentom pri tvorbe návrhu kuchyne je premyslieť si a zapracovať do návrhu tok činností  v kuchyni. Spravidla ide o:

1. príjem tovaru

2. skladovanie

3. prípravu

4. udržiavanie

5. konečnú úpravu

6. servírovanie a 

7. upratanie.

Pri zariaďovaní je to vždy kompromis niečo za niečo. Niekto má rád chladiaci box čo najbližšie po ruke pri príprave, potom má však doňho dlhšiu cestu pri príjme tovaru – záleží, kto čo preferuje.

Niekto dáva prednosť tomu, že má umývanie kuchynského riadu čo najbližšie k varnému bloku, iný by rád „schoval“ hluk a špinu z umyvárne pred zákazníkmi a vyčlenil umývaniu separátny priestor.  A niekto chce oboje.

Ak ste sa teda zamysleli nad základnými princípmi organizácie kuchyne a zosúladili ich s vaším konceptom, máte dostatočný základ na to, aby ste jasne formulovali svoje základné priestorové požiadavky na dizajnéra kuchyne.

Ten na základe svojich znalostí a skúseností a v spolupráci s vami potom upravuje a dolaďuje Váš základný materiál a vytvára efektívnu a funkčnú reštauráciu.

[box type=”warning”] Ak potrebujete vyhotoviť optimálny projekt kuchyne tak, aby čo najlepšie odrážal váš koncept, no zároveň zodpovedal všetkým normám a zákonným nariadeniam; prípadne ak si želáte poradiť s rozpočtom a vhodnými technológiami, kontaktujte ma na č. 0910/972501 alebo mailom ivan.hajzok@gst.sk prípadne hajzok@gastroonline.sk – viď časť PRODUKTY

Odporúčané články

Nechajte odkaz

*

Kontaktujte nás

Ak máte otázky, radi Vám na ne odpovieme.

Nečitateľné? Zmeňte text. captcha txt

Začnite písať a stlačte ENTER na vyhľadávanie...